Știri

Top 10 celebrități sportive feminine

Sport din India au fost întotdeauna identificate cu bărbații. Femeile care trăiesc în această țară nu sunt încurajați să participe activ la sport! Condițiile de femei din India, care ocupă sport sunt sub-par, atunci când vom examina cu nivel internațional. Mai jos este o listă de top zece celebrități de sex feminin din sport indiene care au făcut această națiune mândră, în ciuda tuturor cote.

1. Saina Nehwal:

Saina Nehwal este, de asemenea, cunoscut sub numele de fata de aur de badminton indian. Ea a ajuns la apogeul realizărilor sale sportive, făcându-l să primii trei jucători de badminton din lume. Cariera ei a început în 2016, unde a împușcat pe locul 5 în lista de jucatori din lume badminton. Ea a câștigat Grand Prix-ul elvețian deschis de aur, Thai deschis Grand Prix aur și indoneziana Open Super Series. Pretenția ei la faima la sfârșitul anului câștigă o medalie de bronz la Jocurile Olimpice!

2. MC Mary Kom:

MC Mary Kom este, de asemenea, cunoscut sub numele de „milioane de rupii Baby“ în India. Această doamnă este un dur de cinci ori campion mondial la box și, de asemenea, are o medalie olimpică de bronz în pis ei. Mary Kom este primul boxer doamna a câștigat medalia de bronz la Olimpiada de la Londra pentru India.

load...

3. Sania Mirza:

Sania Mirza încă rămâne una dintre fețele cele mai recunoscute în domeniul sportului indian! Ea este singura femeie fata de indian de tenis. Acest star de sport a fost în și în afara profesiei ei din când în când din cauza rănilor grave. Sania a făcut o revenire imens la Open-ul francez cu partenerul ei de tenis, Mahesh Bhupathi.

4. Mithali Raj:

Mithali Raj este fata de indian femeii Cricket Team si este clasat numarul unu de femei Mondiale de CPI Cricket Evaluări!

5. PV Sindhu:

PV Sindhu este stea în ascensiune în lumea badminton! Ea a creat deja o agitatie in lumea sportului cu performanța ei în timpul Londra Jocurile Olimpice 2016 de. Ea a învins olimpic medaliat cu aur Li Xuerui din China, în timpul turneului Master Series Super China și a intrat în semi-finale. Ea a făcut la finala ei de fată de indian Grand Prix de Aur eveniment în care a pierdut la Yanjiao Jiang din China. PV Sindhu este campion național în India și a fost un semi-finalist la malaiezian Open. Ea este cu siguranță o stea în ascensiune!

load...

6. Geeta Phogat:

Geeta Phogat este un wrestler indian și un prim sportswoman din țară pentru a avea calificat pentru Jocurile Olimpice. Fata asta a câștigat o medalie de aur la lupte libere FILA din Asia olimpic calificare turneu care a avut loc la Almaty, Kazahstan în 2016!

7. Deepika Kumari:

Deepika Kumari, un arcaș as, are un rating de lider mondial 2. Acest superstar a câștigat o medalie de aur la Jocurile Commonwealth-ului din 2014, în categoria de eveniment re-curba individuală a femeilor. Ea a câștigat o medalie de aur la același eveniment în categoria echipei! Deepika terminat la locul 8 în timpul Jocurilor Olimpice de la Londra 2016.

8. Dipika Pallikal:

Dipika Pallikal este primul jucător de squash din India au urcat în primele 20 de poziții în rating WSA. Fata asta a castigat 3 titluri tur Wispa în anul 2015. Ea a atins cea mai bună clasare la poziția 10 în anul 2016. Ea a fost, de asemenea, un semi-finalist la Australian Open!

9. Tanya Sachdeva:

Istanbul Șah Olymiad a văzut apariția Grandmaster Tanya Sachdeva. Ea a câștigat o medalie de bronz la Olimpiada din 2016 și continuă să aducă succes în țara sa.

10. Sharmila Nicollet:

Sharmila Nicollet este un as indo-francez jucător de golf din Bangalore. Fata asta a terminat pe locul 17 în etapa finală Lalla Aicha școală tur, la European Tour Doamnelor. Ea a câștigat o carte de LET pentru 2017.

Este un adevăr trist că femeile din India sunt trase în jos de diferite convenții sportive și autorități. Este important ca acestea sunt încurajate să intre în sporturile naționale. Există suficiente resurse în țara noastră și putem face de fapt acest lucru. Aceste stele sport celebritate de sex feminin sunt un model pentru tinerele femei din intreaga tara. Să încurajeze următoarea generație de superstaruri să imite aceste spărgătoare de cale.